Oddział Zabezpieczenia Garnizonu Stołecznego
Oddział Zabezpieczenia Garnizonu Stołecznego
Aktualności
Orkiestra Wojskowa
01.03.2013
Przyjęcie na zaopatrzenie Orkiestry Wojskowej w Warszawie - Wesołej
W dniu 1.03.2013 r. odbyło się spotkanie dotyczące przyjęcia na zaopatrzenie gospodarcze i finansowe Orkiestry Wojskowej w Warszawie.


Spotkaniu przewodniczył Szef Logistyki Oddziału Zabezpieczenia Garnizonu Stołecznego ppłk Mieczysław ŻAK.


Omówiono zakres zadań związanych z przejęciem Orkiestry na zaopatrzenie do Oddziału Zabezpieczenia w terminie do dnia 31 marca br., a także specyfikę wyposażenia i funkcjonowania Orkiestry.
ORKIESTRA REPREZENTACYJNA WOJSK LĄDOWYCH W WARSZAWIE WESOŁEJ

Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych została utworzona wraz z I Dywizją Piechoty im. Tadeusza Kościuszki w czerwcu 1943 r. w Sielcach koło Riazania. Przybrała też barwę tej Dywizji - kolor żółty. Nosili go muzycy na otokach czapek i wystrojach mundurów paradnych - współczesnych i historycznych (3. Pułku Ułanów z 1815 r.).


Od 1972 r. nosiła nazwę Orkiestry Reprezentacyjnej Warszawskiego Okręgu Wojskowego, a od lipca 2001 r. nosi nazwę Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych.


Możliwości artystyczne orkiestry są bardzo szerokie. Występuje w marszu, daje pokazy parady marszowej. W swoim bogatym repertuarze posiada utwory marszowe, koncertowe, opracowania muzyki symfonicznej, utwory religijne, a także liczne opracowania standardów muzyki rozrywkowej. Koncertuje w całym składzie osobowym, a także - wydzielonymi z orkiestry - big-bandem i zespołami muzyki kameralnej.


Z orkiestrą współpracowali i występowali soliści Teatru Wielkiego, Opery Kameralnej, Filharmonii Narodowej a także znani i popularni piosenkarze.


Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych wielokrotnie brała udział w międzynarodowych festiwalach orkiestr wojskowych, m.in. w: Austrii, Belgii, Rumunii, Niemczech, Japonii, Anglii, Włoszech, Ukrainie. Brała udział w powitaniach prezydentów państw, premierów, dowódców wojsk lądowych, a także ambasadorów w Polsce. Orkiestra wielokrotnie uczestniczyła w różnych uroczystościach patriotyczno - religijnych w kraju i za granicą.


    I kapelmistrz i dowódca - mjr Artur Czereszewski
    Tamburmajor - st. chor. sztab. Zdzisław Pytko
    Szef - st. sierż. sztab. Paweł Łazarski

Powrót do aktualności...


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych